Sülfit kâğıt, odum hamuru ve selülozun kullanılarak üretildiği kâğıt çeşitlerindendir. Sülfit kağıdının yoğun talep görmesinin en önemli nedeni, sektör farkı gözetilmeksizin oldukça geniş yelpazeli kullanım alanına sahiptir. Kullanıcıların sülfit kağıdına yönelmesinin asli amacı, talep edilen sektöre göre üretim özelliği gösterebilmesidir.

Sülfit Kâğıt Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Tekstil ve sargılık ambalajları başta olmak üzere, kullanıldığı sektöre göre farklı işlevler üstlenen sülfit kâğıt, selüloz ve odun hamuru kullanılarak üretilir. İfade edilen sektörlerin yanı sıra hediyelik eşya, gıda paketleme, ayakkabı, çanta ve tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Özellikle gıda ve servis sektöründe kullanılan sülfit kâğıt; şeker ve ıslak mendil gibi ürünlerin ambalajlanmasının yanı sıra ayakkabı, çanta ve benzer tekstil ürünlerinin zarar görmesini, deforme olmasını engellemek için sıkça kullanılır. Sülfit kâğıt, ağırlıklı olarak beyaz renkte üretilir ve hijyenik yapıdadır.

Sülfit Kağıdının Avantajları

Sülfit kâğıdı, halk içinde sarım kâğıdı olarak da bilinir. Ambalaj çözümleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan sülfit kâğıdı, gıdaların el değmeden hijyenik bir şekilde taşınması adına dikdörtgen ya da kare şeklinde üretilir. Genellikle şarküteri, pastane, fırın ve restoranlarda kullanılan ürün, tekstil sektöründe de yaygın kullanılmaktadır.